Significant Achievements 2019 - 2020

SINGAPORE MATHEMATICS OLYMPIAD (SMO) 2019 - RESULTS

We are proud to announce that our students have done very well in this highly competitive and challenging examination. This year, we have been given the School Award for Category 1 (Junior) and 2 (Senior).

  Category 1
(Junior)
Category 2
(Junior)
Category 3
(Open)
Name of school/student Type of award Type of award Type of award
School Award - NPSI Commendation Commendation  
Harsh Lunia   Silver  
Preetish Juneja   Silver Bronze
Aditya Kalra   Bronze  
Prasanth Iyer   Bronze  
Rohan Shekar   Bronze  
Saarthak Gupta   Bronze  
Tejas Sadasivam     Bronze
Aarushi Dahiya Honourable Mention    
Aditya Prabakaran Honourable Mention    
Anvay Tripathi Honourable Mention    
Arosh Rastogi Honourable Mention    
Sarvesh Kausik Honourable Mention    
Srishti Saha Honourable Mention    
Abhishek Balaji   Honourable Mention  
Neha Gupta     Honourable Mention
Payas Bhutra     Honourable Mention
Student / Category Name Award Type Competition
Shreyas Sudarshan Krishna 4th U20 category of Singapore National Games (400 M)
Abiya Syed
Anne Mammen – 7 F
Dipakshi Dhinakaran - 10 IGCSE-C
Daivik Chatterjee
Winner Photography competition- The Lens
Aparajit Iyer - 9 IGCSE-C
Swati Anshu - 10 IGCSE-C
1st 2nd Annual Interschool Hindi Debate
Kashvi Mehta - 9 IGCSE-E
Saarthak Gupta - 10 IGCSE-B
1st Poetry Recitation Competition
Mohammed Adil – 6E Gold Medal Singapore Karate-Do Foundation's National Interschool Karate-Do Championship 2018
Nasrin Nazar Silver Medal Singapore Karate-Do Foundation's National Interschool Karate-Do Championship 2018
Anvay Tripathi – 6 C Silver Medal Bebras Computational Thinking Challenge
Srisha Swaminathan – 8C 1st Purandara Dasa Singing Competition
Krishiv Kukreja (English Individual Category) – 6 D Gold Medal & 2nd Top Cash Award Scholastic Environment Fund's Oratory Competition on the Environment
Tanya Agrawal (Shot Put Category) – 4 F Gold Medal 2nd Annual Singapore Athletics U13 Track and Field Championships
Neha Nair - 9 IGCSE-D 3rd Prize Papanasam Sivan Fine Arts Academy Classical Dance Competition
Aarya Nair – 7 C 2nd Prize & Papanasam Sivan Fine Arts Academy Classical Dance Competition
Aarya Nair – 7 C 1st Prize Vocal Music Competition
Prashant Iyer - 9 IGCSE-D
Manan Bulani - 9 IGCSE-D
Saarthak Gupta - 10 IGCSE-B
Anshul Jhingan - 10 IGCSE-C
1st Prize Netaji Subhas Chandra Bose Birth Centenary Quiz sponsored by the High Commission of India
Janani Arunkumar - 11 IB-C 2nd Annual Prerna Awards (Tamil public speaking & highly enriched personality award)
Janani Arunkumar - 11 IB-C 1st Prize Folk Storytelling in Tamil
Saarthak Gupta - 10 IGCSE-B 1st Prize Folk Storytelling in Hindi
Prerana Cheekoty - 9 IGCSE-A
Madhav Sivakumar – 8 C
Dhruv Sharma- 8 B
Silver Medal Singapore Amazing Flying Machine Challenge (Best Aesthetically Designed Glider)
Nitya Rachamalla UNSW – ICAS Medal Writing
Dishita Vivek Dhoot UNSW – ICAS Medal Writing
Joshua Cyril UNSW – ICAS Medal Digital Technologies
Devadath Pillai UNSW – ICAS Medal Digital Technologies
Abiya Syed UNSW – ICAS Medal Digital Technologies
Durva Kamdar UNSW – ICAS Medal Digital Technologies
Abhishek  Balaji UNSW – ICAS Medal Digital Technologies
Senior Category
Keshav Sivakumar, 12 IB-A 
Rohit Thota, 12 IB-A 
Ankit Mannath, 12 IB-B
Best Hardware Hack Hackathon 2017 competition organised by NUS
Senior Category
Keshav Sivakumar, 12 IB-A 
Rohit Thota, 12 IB-A 
Ankit Mannath, 12 IB-B
Best Hardware Hack iNTUition v3.0 2017 organised by NTU
Nasrin Nazar Gold Medal National Karate Championship 2017 – Kumite
Nasrin Nazar Bronze Medal National Karate Championship 2017 – Kumite
NPSI team represented by students from Grade 7 to 9 Second Position in Open Category International science Drama Competition 2017 –Organised by Science Centre
Anisha Joshi, 9 IGCSE-D Outstanding Performer Award International science Drama Competition 2017 –Organised by Science Centre
Vaishnav Muralidharan First Prize - Tabla Intermediate Category National Level Indian Music Competition- National Arts Council,
Singapore
Smriti Ramakrishnan
Saloni Gore
Received Accolades Rakshabhandan Art Competition 2017
Shania Fernando
Kirthana Pillai
Aditi Agarwal
Third Place Fortis Psych - Ed Mental Health Quiz
(International Competition)
Parvathy Menon
Mansa Krishna
Darsh Parikh
Third Place Energy Innovation Challenge sponsored by the Science Centre
Aashna Arora
Devina Haralalka
Divij Haralalka
Pritish Ray
Gold Medal 58th National Inter - School Team Chess Championship 2017